Mediamarkt Logo

Mac Studio M5 Max inceleme: Kompakt tasarım, yüksek performans

Mediatrend Yayın Ekibi4 KASIM 2026
Apple Mac Studio M5 Max inceleme

Apple Mac Studio ailesi, M5 Max ve M5 Ultra çipleriyle güncellendi. M5 Max çipinden güç alan yeni nesil Mac Studio, tasarım olarak her ne kadar önceki nesille benzer olsa da performans noktasında önemli geliştirmeleri beraberinde getiriyor. Bu bilgisayara ilişkin önemli detaylar bu incelemede sizleri bekliyor.

NOT: Bu inceleme, MediaMarkt Türkiye editör ekibi tarafından hazırlanmıştır ve uzman görüşü içermektedir. Mediatrend içeriklerini Google'da daha kolay bulmak için MediaMarkt'ı tercih edilen kaynak olarak ekleyebilirsiniz.

İnceleme özeti: Bir bakışta Mac Studio M5 Max

Apple, Mac Studio modelleri ile profesyonellerin yüksek performans ihtiyacına yanıt veriyor. Uzun yıllardır benzer kullanıcı kitlesine yönelik olarak tasarlanan Mac Pro serisi rafa kalkarken Mac Studio, kompakt yapısıyla bu alanda güçlü bir seçenek olmayı başardı. Yeni nesil M5 Max çipten güç alan Mac Studio da önceki nesilden aldığı tasarım anlayışını güncel ve iddialı donanımla birleştiriyor.

18 çekirdekli CPU, 40 çekirdeğe kadar yapılandırılabilen GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine’e sahip olan M5 Max çipi; yazılım geliştirmeden profesyonel video prodüksiyona kadar pek çok zorlu iş yükünde üst düzey performans sunuyor. Birleşik bellek tarafında ise 128 GB’a, depolamada ise 8 TB’a kadar yapılandırma imkanı mevcut.

Diğer taraftan Thunderbolt 5 başta olmak üzere zengin bağlantı portları, harici aparat ve dönüştürücülere olan ihtiyacı azaltarak masaüstündeki karmaşıklığı önlüyor. Mac Studio’nun kompakt yapısının da buna katkı sağladığının altını çizmek gerekiyor. Üstelik bu yapı sayesinde gerektiğinde farklı çalışma alanlarına taşıması da oldukça pratik.

Artıları

  • Kompakt tasarım
  • Yüksek performansıyla öne çıkan M5 Max çipi
  • 40 çekirdeğe varan GPU yapılandırması
  • 128 GB’a kadar birleşik bellek seçeneği
  • 8 TB’a kadar depolama seçeneği
  • Thunderbolt 5 ve zengin bağlantı seçenekleri
  • 5 adede kadar çoklu ekran desteği

Eksileri

  • Daha sonradan bellek ve depolama yükseltme imkanı bulunmuyor.
  • Kullanmaya başlamak için monitör, klavye ve fare gibi çevre birimlerini ayrıca satın almak gerekiyor.
  • Oyun için yüksek performansı sunabilse de macOS’teki oyun desteği Windows’a kıyasla sınırlı.

Kimler için uygun?

  • Video kurgu ve fotoğraf düzenleme gibi alanlarda çalışan profesyoneller
  • 3D modelleme, animasyon, görsel efekt ve render işlemlerini yoğun olarak gerçekleştirenler
  • Yazılım ve oyun geliştiriciler, özellikle de kapsamlı projeler üzerinde çalışanlar
  • Yerel yapay zeka modellerini kullananlar, yapay zeka uygulamaları ya da modelleri geliştirenler
  • Simülasyon, hesaplama ve analiz gibi çalışmalar için yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyan mühendis, akademisyen ve analistler

00 değerlendirmeye dayalı
Adrese teslimata uygun değil.
Mağazadan teslim al
Lütfen bir mağaza seçin
₺167999,00

Apple Mac Studio özellikleri (M5 Max ve M5 Ultra çipli)

Mac Studio M5 MaxMac Studio M5 Ultra
Boyut (G x D x Y)

19,7 x 19,7 x 9,5 cm

19,7 x 19,7 x 9,5 cm

Ağırlık

2,7 kg

3,6 kg

Çip

18 çekirdekli (6 adet süper, 12 adet performans) CPU, 32 çekirdekli GPU, 16 çekirdekli Neural Engine, Neural Accelerators, donanım hızlandırmalı ışın izleme, 460 GBps bellek bant genişliği

30 çekirdekli (10 adet süper, 20 adet performans) CPU, 64 çekirdekli GPU, 32 çekirdekli Neural Engine, Neural Accelerators, donanım hızlandırmalı ışın izleme, 1.2 TBps bellek bant genişliği

Yapılandırma seçenekleri

18 çekirdekli CPU’ya, 40 çekirdekli GPU’ya, 16 çekirdekli Neural Engine’e ve 614 GBps bellek bant genişliğine sahip M5 Max çip

36 çekirdekli CPU’ya, 80 çekirdekli GPU’ya, 32 çekirdekli Neural Engine’e ve 1.2 TBps bellek bant genişliğine sahip M5 Ultra çip

RAM (Bellek)

36 GB, 48 GB, 64 GB, 128 GB

96 GB, 256 GB, 512 GB

Depolama

512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB, 8 TB

1 TB, 2 TB, 4 TB, 8 TB, 16 TB

Ekran desteği

5 adede kadar ekran desteği, 5 ekran: 60 Hz 6K veya 165 Hz 4K, 4 ekran ve 60 Hz 5K bir ekran, 3 ekran: 60 Hz 8K, 120 Hz 5K veya 240 Hz 4K iki ekran ve 60 Hz 5K bir ekran

8 adede kadar ekran desteği, 8 ekran: 60 Hz 6K veya 165 Hz 4K, 4 ekran: 60 Hz 8K, 120 Hz 5K veya 240 Hz 4K

Bağlantı portları

Ön: 2 adet USB-C (10 Gbps’ye kadar), SDXC kart yuvası Arka: iki adet USB-A (5 Gbps’ye kadar), HDMI 2.1, 10 Gb Ethernet, 3,5 mm kulaklık jakı, 4 adet Thunderbolt 5 (120 Gbps’ye kadar hız, Genlock, DisplayPort 2.1 destekl

Ön: 2 adet Thunderbolt 5 (120 Gbps’ye kadar), SDXC kart yuvası Arka: 2 adet USB-A (5 Gbps’ye kadar), HDMI 2.1, 10 Gb Ethernet, 3,5 mm kulaklık jakı, 4 adet Thunderbolt 5 (120 Gbps’ye kadar hız, Genlock, DisplayPort 2.1 d

Bağlantı teknolojileri

Apple N1 kablosuz ağ çipi, Wi-Fi 7, Bluetooth 6, Thread ağ teknolojisi, 10 Gb Ethernet

Apple N1 kablosuz ağ çipi, Wi-Fi 7, Bluetooth 6, Thread ağ teknolojisi, 10 Gb Ethernet

Media engine

Donanım hızlandırmalı H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW, 1 adet videolar için kod çözme motoru, 2 adet video kodlama motoru, 2 adet ProRes formatında kodlama ve kod çözme motoru, AV1 kod çözme

Donanım hızlandırmalı H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW, 2 adet videolar için kod çözme motoru, 4 adet video kodlama motoru, 4 adet ProRes formatında kodlama ve kod çözme motoru, AV1 kod çözme

Tasarım: Tanıdık Mac Studio çizgisi sürüyor

Apple Mac Studio M5 Max, kompakt yapıdaki alüminyum kasası ile önceki neslin tasarım anlayışını takip ediyor. 19,7 cm genişliğe ve 9,5 cm yüksekliğe sahip olan Mac Studio M5 Max, yaklaşık olarak bir küp şeklindeki gövdesiyle masa üzerinde oldukça az yer kaplıyor. 2,7 kg (M5 Ultra modeli 3,6 kg) ağırlığındaki bu bilgisayarı ihtiyaç halinde farklı bir çalışma alanına taşımak da oldukça kolay.

Bağlantı noktalarının yerleşiminde de Apple, Mac Studio ailesinin karakteristik tasarım anlayışını koruyor. Açma kapama düğmesi arka tarafta yer alırken Mac Studio’nun alt kısmında, hava akışını destekleyen yükseltilmiş bir taban ve havalandırma kanalları bulunuyor. Ayrıca ön yüzeyinde yer alan SDXC kart yuvası ve 2 adet USB-C bağlantı noktasına durum LED’i eşlik ediyor.

Apple Mac Studio bilgisayar

Apple M5 Max çip: Yeni nesille gelen performans artışı

Mac Studio, tasarım açısından önceki nesle kıyasla radikal yenilikler sunmuyor olsa da donanım tarafında durum bunun tam tersi. Performans artışındaki kritik rolü ise yeni M5 Max çip üstleniyor. Mac Studio’nun baz modelinde M5 Max çipi, 6’sı süper ve 12’si performans olmak üzere 18 çekirdekli CPU, Neural Accelerators’a sahip 32 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine ile geliyor. Aynı zamanda bu versiyon 460 GBps bellek bant genişliği sunuyor.

Satın alma sırasında tercih edebileceğiniz bir yapılandırma seçeneği daha bulunuyor. Bu versiyonda CPU 18 çekirdekli yapısını korurken GPU çekirdek sayısı 40’a ve bellek bant genişliği 614 GBps’e çıkıyor. İki versiyon arasında çekirdek sayıları ve bellek bant genişliği değişse de üçüncü nesil donanım hızlandırmalı ışın izleme gibi pek çok özellik ortak.

Media Engine ise M5 Max çipin bahsedilmesi gereken bir diğer kuvvetli yönü. Donanım hızlandırmalı H.264, HEVC, ProRes ve ProRes RAW desteğinin yanı sıra video kod çözme motoru, iki video kodlama motoru, ProRes formatı için iki adet kodlama ve kod çözme motoru ve AV1 kod çözme yeteneği sunuluyor. Bu da Apple M5 Max işlemcili Mac Studio’nun özellikle profesyonel video prodüksiyonu ve benzeri işlerde sunduğu performansa katkı sağlıyor.

Apple Mac Studio harici bir Apple ekrana bağlı

RAM, depolama ve performans: Profesyonel gereksinimlere yönelik yapılandırma seçenekleri

Mac Studio M5 Max için 36 GB, 48 GB, 64 GB ve 128 GB olmak üzere dört farklı birleşik bellek seçeneği bulunuyor. Apple, geleneksel RAM terimi yerine birleşik bellek ifadesini kullanmayı tercih ediyor. Çünkü CPU ve GPU ayrı bellek havuzları yerine aynı belleği ortak olarak kullanıyor. Bu mimari bileşenler arasında veri aktarımı ihtiyacını azalttığından belleğin yoğun kullanıldığı iş yüklerinde avantaj sağlayabiliyor.

Bellek tarafında dikkate alınması gereken önemli nokta; 48 GB, 64 GB ve 128 GB bellek seçenekleri 18 çekirdekli CPU’ya ve 40 çekirdekli GPU’ya sahip M5 Max çiple sunuluyor. Yani bu bellek yapılandırmalarından birine ihtiyacınız varsa çip tarafında da yükseltme yapılması gerekiyor. Depolama tarafında bellek ile çip arasındakine benzer bir bağ bulunmuyor. Mac Studio M5 Max 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB ve 8 TB depolama seçeneklerinden herhangi biriyle satın alınabiliyor.

Performans noktasında Apple bizlere oldukça aydınlatıcı birkaç veri sunuyor. M5 Max çipli Mac Studio, M4 Max çipli önceki nesle kıyasla LM Studio’da 3,9 kata kadar daha yüksek performans sunuyor. İki nesil arasındaki fark metinden görsel oluşturma performansında ise 3,5 kata varan bir artış şeklinde devam ediyor. Blackmagic Design DaVinci Resolve Studio’da Magic Mask performansında bu artış 3 kata ulaşırken Maxon Redshift’te sahne render performansında M5 Max önceki nesilden 1,4 kata kadar daha hızlı.

Appleinsider tarafından gerçekleştirilen Geekbench testi bu noktada bize biraz daha yardımcı oluyor. Geekbench 7 tek çekirdek testinde karşılaştırılan Mac Studio modellerinden M3 Ultra çipli model 2.921, M4 Max 3.498 ve yeni nesil M5 Max 3.718 puan alıyor. Çok çekirdek testinde ise sıralama değişiyor; M4 Max 25.847, M3 Ultra 35.056 ve M5 Max 35.104 puana ulaşıyor. M5 Max, tek çekirdek performansında önceki neslin iki üyesini de geride bırakıyor. Çok çekirdek testinde ise önceki neslin Ultra çipiyle benzer performans sunabildiği görülüyor.

Apple Mac Studio bağlantı portları

Bağlantı portları: Farklı ihtiyaçlar için zengin bağlantı seçenekleri

Mac Studio M5 Max, Apple MacBook ve Mac mini bilgisayarlardan farklı olarak çok sayıda bağlantı ve çeşitte bağlantı portu sunuyor. Mac Studio M5 Max’in ön yüzeyinde 10 Gbps’ye kadar hız sunan 2 adet USB-C girişi ve 312 MB/sn’ye kadar aktarım hızı sunan UHS-II SDXC kart yuvası bulunuyor.

Arka tarafa baktığımızda havalandırma ızgarasının altına yerleştirilmiş bağlantı noktaları dikkat çekiyor. Bu bağlantı noktalarının tam ortasında güç girişi konumlanıyor. Bu bölümde aynı zamanda 10 Gb Ethernet, 3,5 mm kulaklık jakı, HDMI 2.1, 5 Gbps’ye kadar hız sunan 2 adet USB-A ve 4 adet USB-C Thunderbolt 5 bağlantı noktası bulunuyor.

Thunderbolt 5 bağlantı noktalarının her biri 120 Gbps’ye kadar veri aktarım hızı sunuyor. Ayrıca bu bağlantı noktaları üzerinden DisplayPort 2.1 ve Genlock desteğinden yararlanmak mümkün.

Apple Mac Studio M5 Max vs M5 Ultra

Mac Studio M5 Max ile M5 Ultra karşılaştırması

Mac Studio M5 Max ve M5 Ultra, aynı tasarım anlayışını paylaşsa da donanım özellikleri başta olmak üzere pek çok noktada birbirinden ayrılıyor;

  • Performans: Apple M5 Max çipli Mac Studio ve M5 Ultra çipleri arasında hem işlemci hem de grafik performansı açısından farklar bulunuyor. Özellikle yoğun işlem gücü gerektiren iş yüklerinde M5 Ultra daha avantajlı konumda.
  • Birleşik bellek: Mac Studio M5 Max; 36 GB, 48 GB, 64 GB ve 128 GB bellek seçenekleriyle sunuluyor. M5 Ultra modelinde ise 96 GB, 256 GB ve 512 GB gibi daha yüksek bellek seçenekleri mevcut. Bellek ihtiyacı, hangi modelin tercih edileceğinde önemli bir belirleyici.
  • Depolama: M5 Max modelinde 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB ve 8 TB olmak üzere beş farklı depolama seçeneği mevcut. M5 Ultra ise 1 TB, 2 TB, 4TB, 8 TB veya 16 TB seçeneklerinden biriyle tercih edilebiliyor. Depolama için harici çözümler mevcut olsa da sizin için birincil öncelikse bunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
  • Ekran desteği: M5 Max 5 adede kadar harici ekran desteği sunuyor. M5 Ultra’da aynı anda kullanabileceğiniz ekran sayısı 8’e kadar çıkabiliyor.
  • Bağlantı noktaları: Her iki model de hemen hemen aynı bağlantı noktalarına sahip. Tek fark, M5 Max’in ön tarafındaki USB-C girişleri 10 Gbps’ye kadar destek sunarken M5 Ultra’da 120 Gbps’ye kadar aktarım hızı sunan Thunderbolt 5 bağlantı noktası bulunuyor.

Apple Mac Studio M5 Max mı M5 Ultra mı almalıyım?

  • Mac Studio M5 Max alın: Yazılım geliştirme, fotoğraf düzenleme, video prodüksiyon, tasarım gibi çeşitli iş yükleri profesyonel hayatınızın bir parçasıysa Mac Studio M5 Max özellikleri ile ihtiyacınız olan performansı sunabilir.
  • Mac Studio M5 Ultra alın: Bellek, depolama ve işlem gücü açısından daha yüksek gereksinimleriniz varsa, özellikle büyük yapay zeka modelleriyle çalışıyor ya da yoğun render süreçleri yürütüyorsanız Mac Studio M5 Ultra sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Bu ürünler ilginizi çekebilir

Apple Mac Studio hakkında sık sorulan sorular